Budowa kominów wentylacyjnych jest niezwykle istotna. Warto zatem posiadać choć elementarną wiedzę, która pozwoli uniknąć błędów, które mogą rodzić problemy. Dziś chcemy opowiedzieć o najczęściej popełnianych błędach. Mamy nadzieję, że uda nam się przestrzec Was przed nimi. Przeczytajcie ten artykuł, a na pewno będziecie posiadać wiedzę, dzięki której komin wentylacyjny będzie odpowiedni.

Pamiętajcie o odpowiedniej wysokości

Budując komin, bez względu na to, czy jest to element instalacji wentylacyjnej, dymowej czy spalinowej, należy pamiętać, aby ten element miał odpowiednią wysokość. Musi przede wszystkim wystawać ponad dach. Zasady te określa stosowne rozporządzenie. Warto wiedzieć, że zbyt niskie kominy odpowiedzialne są za słabą jakość ciągu. Widać to szczególnie w łazienkach, które buduje się na poddaszu. Czynna wysokość kanału w tych miejscach wynosi jedynie metr, gdzie norma wynosi 2-3 metry.

Projektując komin należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wysokość, ale także inną zabudowę oraz roślinność, która będzie znajdowała się wokół budynku, w którym ma powstać ten element, a która może znacznie zaburzyć prawidłowy ciąg.

Ulokujcie odpowiednio poszczególne elementy komina

Właściwe dopasowanie poszczególnych elementów komina jest niezwykle ważne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na przewody dymowe, bo właśnie tutaj dochodzi najczęściej do pomyłek. Jeśli planujecie, że w domu będziecie mieć kominek, pamiętajcie podczas budowy komina, że musicie do niego podłączyć wkład. Oznacza to, że trójnik, który jest częścią czopucha powinien być ułożony w sposób, który umożliwi bezproblemowe podłączenie.

Należy również pamiętać o tym, że nie wolno zmniejszać przekroju poprzecznego, jak również o tym, że średnica przewodu dymowego powinna być dostosowana do średnicy wkładu kominka.

Podbudowa komina jest niezwykle istotna

Nie da się ukryć, że kominy są niezwykle ciężkimi i wysokimi budowlami. W domach jednorodzinnych mogą sięgać nawet 10 m. Warto zatem pamiętać o odpowiedniej podbudowie, która utrzyma ten element domu. Nie da się bowiem ukryć, że na ten element działają bardzo duże siły skupione, dlatego ważne jest, aby był solidnie umiejscowiony na posadzie.