Sprawna wentylacja to podstawa każdego domu. Dzięki niej z powodzeniem wymienia się powietrze w pomieszczeniach, eliminuje się dwutlenek węgla, jak i zapachy z kuchni czy kanalizacji. Zanim zatem zaczniemy budować dom, warto zastanowić się nad istotą tej instalacji. Nie da się bowiem ukryć, że jest ona połączona również z budową komina, a ściślej mówiąc – z jego przewodami spalinowymi.

Wiele osób, które budują nowoczesne domy stawiają na wentylację mechaniczną, która ma również za zadanie odzyskiwać ciepło. Niestety jest ona o wiele bardziej skomplikowana niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że mogą pojawić się błędy w jej budowie i późniejszym funkcjonowaniu. Warto również podkreślić, że nawet w najprostszym z wymienionych – systemie grawitacyjnym, błędy również się pojawiają. I właśnie o nich chcielibyśmy dziś napisać.

Niewystarczająca wentylacja pomieszczeń

Nie da się ukryć, że pomieszczenia w domu muszą być wentylowane. Nie chodzi tutaj jedynie o wygodę mieszkania oraz zdrowie domowników, ale również o prawo polskie. Takie obostrzenie wprowadza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r., które traktuje o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Mając to na uwadze, projektant powinien umieścić na tworzonych budynkach odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których można spotkać dużo zanieczyszczeń i pary wodnej (kuchnia, łazienka, wc, czy spiżarnia). Musi on wziąć pod uwagę fakt, że minimalna wymagana objętość powietrza, które jest wymieniane sięga 70 mł/h w kuchniach, gdzie używana będzie kuchenka gazowa, 50 mł/h w kuchniach, gdzie zamontowana będzie kuchenka elektryczna oraz łazienkach, 30 mł/h w oddzielnym WC oraz 15 mł/h w pomieszczeniach pomocniczych, gdzie nie ma okna, typu spiżarnia lub garderoba. Inne pomieszczenia, które mają więcej niż dwoje drzwi lub znajdują się na piętrze muszą mieć przepustowość powietrza sięgającą 30 mł/h. Warto pamiętać, że w całym, typowym domu jednorodzinnym, przepływ powietrza powinien plasować się w okolicach 200 mł/h.