W pierwszym z cyklu artykułów o popełnianych błędach podczas tworzenia wentylacji zwróciliśmy uwagę na rozporządzenie, które jasno określa, co projektant powinien wziąć pod uwagę, tworząc instalację w domach czy budynkach użytkowych. Dziś chcemy zająć się kolejnymi problemami, które mogą pojawić się podczas projektowania wentylacji lub w momencie, kiedy odbieracie mieszkanie od dewelopera lub właścicieli z rynku wtórnego.

Przewody wentylacyjne – ile ich powinno być?

Nie da się ukryć, że wentylacja powinna znajdować się w każdym pomieszczeniu. Niestety często zdarza się, że w budynkach pojawia się zbyt mała ilość przewodów wentylacyjnych, co znacznie utrudnia funkcjonowanie zamieszkujących lub pracujących w nim osób. Aby temu zapobiec inwestorzy często decydują się na stworzenie wentylacji w kilku wnętrzach, która jest podłączona do jednego systemu kominowo – wentylacyjnego. Niestety warto podkreślić, że ten sposób nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zaburza ciąg, co w konsekwencji oznacza, że wentylacja nie jest skuteczna. Nie należy zatem tak robić. Jedno, co można zrobić w takiej sytuacji, to poprosić projektanta, aby ten właściwie rozmieścił całą instalację, żeby ta działała bez zarzutu.

mostki akustyczne

Zanim zdecydujemy się na budowę domu, warto zapoznać się z jego technicznymi możliwościami, aby uniknąć błędów, które mogą pojawić się już na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń. Warto wiedzieć, że wentylacja, a właściwie jej przewody nie powinny być prowadzone w ścianach pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami mającymi różne przeznaczenie. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania wspomnianego wyżej mostka akustycznego w przegrodach. Komin lub kominy, jeśli jest ich więcej muszą być wykonane w sposób, który nie będzie wpływał na funkcję użytkową poszczególnych pokoi. Warto o tym pamiętać i dopytać projektanta, jak również budowlańców, którzy będą wykonywali dla nas roboty. Tylko dobrze pilnowana wentylacja jest w stanie w 100% spełniać swoją funkcję.