W dzisiejszym artykule kolejna część błędów, które popełnia się podczas projektowania i budowy przewodów wentylacyjnych. Jeśli jeszcze nie czytaliście poprzednich dwóch części, zachęcamy Was do zapoznania się z nimi, aby mieć pełen obraz usterek, jakie mogą pojawić się w Waszym domu. Dziś opowiemy Wam o wspomaganiu instalacji oraz zbyt długich odcinkach poziomych. Zachęcamy do lektury.

Intensywna wentylacja – czy jest potrzebna w każdym pomieszczeniu?

Jak można się spodziewać, nie we wszystkich pomieszczeniach trzeba umieszczać intensywną wentylację. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dane pomieszczenie będzie użytkowane. W pomieszczeniach, gdzie nie przebywa się na co dzień, np. w pokojach gościnnych warto zamontować nawiewniki okienne, które będą wspomagały wentylację podczas nieobecności gości. Należy jednak pamiętać o tym, aby uzupełnić je o drzwi z podcięciami, które pozwolą przeniknąć powietrzu z innych dostępnych w domu pomieszczeń.

Jak działają nawiewniki higrosterowane? Otóż otwierają się w momencie, kiedy w pokoju pojawia się zbyt wysokie stężenie wilgoci. Wówczas otwarte nawiewniki zaopatrują pomieszczenie w świeże powietrze z zewnątrz. Zapewne każdy to wie, jednak warto podkreślić, że podcięcia wymagane są w drzwiach, które montuje się w łazienkach i toaletach.

Odcinki poziome zaburzają skuteczność instalacji wentylacyjnej

Bardzo często zdarza się, że nie wszystkie pomieszczenia umieszczone są blisko kominów wentylacyjnych, Wówczas inwestorzy, chcąc zapewnić odpowiednią wentylację, decydują się na odcinki poziome, które mają im zapewnić wentylację. Niestety w wentylacji grawitacyjnej taka metoda się nie sprawdza, ponieważ odcinki poziome zaburzają skutecznie jej pracę. Jeśli zatem chcecie coś takiego zrobić w swoich domach, pamiętajcie, że przy wentylacji grawitacyjnej jest to ogromnym błędem. Rozwiązanie to można jedynie zastosować w momencie zastosowania w domu wentylacji mechanicznej, która odpowiedni przepływ powietrza wymusza przy użyciu specjalnych maszyn. Warto zajrzeć na https://pekabet.pl/wentylacja/