Temat dobrze skonstruowanej wentylacji to temat rzeka. Niestety zarówno projektanci, jak i budowlańcy popełniają tyle błędów, że doszliśmy do wniosku, iż trzeba uświadomić naszych czytelników, aby nie doszło do wykorzystania niepożądanych rozwiązań w ich domach, czy budynkach, które chcą wznieść. Jeśli nie czytaliście pierwszych trzech części, zachęcamy do lektury. Poprzednie i poniższe informacje pozwolą Wam uniknąć złej wentylacji pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna bez projektu? To się nie godzi

Jeśli choć raz przyszło Wam do głowy, aby zastosować wentylację mechaniczną, nie posiadając odpowiedniego projektu branżowego, zapomnijcie o tym. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem musi być realizowana w oparciu o szczegółowe informacje, których budowlaniec nie znajdzie na projekcie budowlanym. Tylko projekt branżowy pozwoli dobrać odpowiednie elementy i właściwie je zamontować.

Nie da się ukryć, że mało kto korzysta z projektów branżowych. Większość osób najczęściej wykorzystuje projekty katalogowe, w których opisane są zazwyczaj rozwiązania dotyczące wentylacji grawitacyjnej. Jednak i te projekty nie są szczegółowe. Najczęściej zawierają jedynie kilka zdań, w których opisana jest wentylacja oraz miejsca, w których znajdują się kominy wentylacyjne oraz rzuty kondygnacji.

Biorąc pod uwagę wentylację mechaniczną, inwestor najczęściej otrzymuje jedynie zarys koncepcji, na którym widać, jak przebiegają poszczególne kanały. Nie ma w nim zaznaczonych średnic, ani parametrów centrali, czyli bardzo istotnych z punktu widzenia budowy informacji. Poza tym pozwolenie na budowę uzyskuje się na podstawie projektu, w którym widnieje wentylacja grawitacyjna, a decyzję o umieszczeniu w domu wentylacji mechanicznej podejmuje się w późniejszym czasie. Mając to wszystko na uwadze, należy stwierdzić, że błędów w budowie odpowiedniej instalacji wentylacyjnej może pojawić się mnóstwo. Warto zatem, jeszcze przed zaprojektowaniem domu zastanowić się, który rodzaj wentylacji będziemy chcieli mieć w swoim domu i taki umieścić na projekcie bazowym domu. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/wentylacja/